top of page
Sanat Yönetmenliği Atölyesi
  Nisan

24

 

4 hafta

Her Cuma,

 

19:00-22:00

 

12 kişi ile sınırlıdır.

Program İçeriği İçin

Serdar Yılmaz ile Filmin Görsel Tasarımı ve Sanat Yönetmenliği Atölyesi


Uzun yıllar belgesellere ve filmlere sanat yönetmenliği, yapım tasarımcılığı yapan Serdar Yılmaz film çekmek isteyen, hazırladığı senaryoyu çekme aşamasında olan, sinemanın mutfağına burnunu sokmak isteyen sinemacılar için yapım tasarımı, sanat yönetmenliği, aksesuar tasarımı, 'storyboard' ve mekan tasarımı, bakanlık ve uluslararası fonlara başvurma için görsel konsept oluşturma gibi konularda uygulamaların yer aldığı, pek çok ulusal ve uluslararası filmin örneklendiği bir atölye verecek. 


4 haftalık atölyede katılımcılar üzerinde çalıştıkları Film, Video ve Animasyon projelerini Filmin Yapım ve Görsel Tasarım süreçlerini bir bütün olarak göz önünde tutacaklardır. Kendi projeleri kadar diğer katılımcıların projelerinde görev alarak Sanat Yönetmenliği deneyimi, ‘Storyboard’, ‘Moodboard’ ve karakter analizleri, filmin geçeceği İç ve dış mekan, ve filmde kullanılacak aksesuarların tasarlanması ve görsel tasarımları tamamlanmış filmlerin kurulan ekiplerle çekilmesi ve kurgulanması atölyemizin içeriğini oluşturmaktadır. Birebir çalışmaların da yapılacağı bu atölyeye katılım 15 kişi ile sınırlıdır.

 

Serdar_Yilmaz.jpeg

 

Serdar YILMAZ

Marmara Üniversitesi, Resim Bölümü mezunudur, yüksek lisans ve doktora derecelerini de yine aynı bölümden almıştır. Serdar Yılmaz’ın pek çok ulusal ve uluslararası film festivallerinde gösterilmiş ve ödüller almış filmleri bulunmaktadır. Benzer biçimde, deneysel film ve video yerleştirmeleri çeşitli uluslararası galerilerde, solo ve karma sergilerde ve müzelerde seyirci ile buluşmuştur (örneğin “Türk Lokumu”, Rio Çağdaş Sanat Müzesi, Brezilya). Yılmaz pek çok uzun metrajlı sinema ve belgesel filmde yapım tasarımcısı ve sanat yönetmeni olarak çalışmış ve ödüller almıştır; Gölgesizler isimli filmle 2009 Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü”, Cenneti Beklerken isimli filmle de 2007 Altın Koza Film Festivali ve 2007 Ankara Film Festivali’nden “En İyi Sanat Yönetmeni Ödülleri” ile dönmüştür. Su Birikintisi (2015) ve Kızarmış Tavuk (2013) isimli kısa filmleri aralarında Rotterdam Film Festivali (2013), Cannes Film Festivali (2012), Brooklyn Film Festivali (2016-2012) ve Oaxaca Film Festivali’nin de bulunduğu uluslararası film festivallerinde gösterilmiştir. 

Su Birikintisi, Brooklyn Film Festivali, Istanbul Uluslararası Kisa film Festivali (en iyi deneysel film ödülü-2016), Sacramento Film Festivali’nden (en iyi surreal film) ödülleri almıstır. Yılmaz, ilk uzun metrajlı sinema filmi projesi olan 3 Oda 1 Salon ile Saraybosna Film Festivali, Cinelink Proje ve Senaryo Geliştirme Platformu’nda ilk sekiz proje arasına seçilerek Avrupa’dan ortak yapımcı ve dağıtımcılarla buluşmuştur. Sanat Tasarım ve Mimarlik Fakültesi’nde Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Serdar Yılmaz Filmografi 

 

2019

“Helenistik Bergama’ya Bakmak” Belgesel Kısa Film

Yönetmen, Yapımcı, 6’

2019

“Beni Sevenler Listesi” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni 

2019

“Bilmemek” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni 

2016

“Körfez” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni 

2016

“Su Birikintisi” Kurmaca Kısa film

Yönetmen-Yapımcı-Senarist, 10’

 

 

2012

“Kızarmış Tavuk” Kurmaca Kısa Film

Yönetmen-Yapımcı-Senarist, 13’

2011

“Celal ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” 

Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2010

“Bir Avuç Deniz” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

 

2009

“Merdiven” Kurmaca Kısa Film

Yönetmen-Yapımcı-Senarist, 10’

2009

Gu Film, “Turkuaz” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2008

“Kara Köpekler Havlarken” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2008

“Gölgesizler” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2008

“Lodos” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2007

“Pandora’nın Kutusu” Uzun Metraj Film

Yapım Tasarımcısı

2006

BBC Channel, “Kayıp Dünyalar-Hititler” Uzun Metraj Belgesel Filmi

Sanat Yönetmeni

2005

“Sis ve Gece” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2005

 “Cenneti Beklerken” Uzun Metraj Film

Sanat Yönetmeni

2005

National Geographic Channel Belgesel

Sanat Asistanı, Set Dekoratör

2005

 “Gelibolu” Uzun Metraj Belgesel Filmi

Stilist, Kostüm Tasarımcısı

2005

The History Channel, “Osmanlı İmparatorluğu” Belgeseli

Sanat Yönetmeni

 

Uluslararası Festivallerden Aldığı Ödüller

 

2018

Sanat Yönetmenliğini yapmış olduğum “Körfez” isimli uzun metrajlı film çalışmamız Crossing Europe Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı. Linz, Avusturya.  

2016   

Senaryosunu yazıp Yönetmenliğini yaptığım “Su Birikintisi”/"The Puddle" isimli kısa metrajlı film çalışmamız Sacramento Film Festival, En İyi Surreal Film Ödülü aldı.

2016    Senaryosunu yazıp Yönetmenliğini yaptığım “Su Birikintisi”/"The Puddle" isimli kısa metrajlı film çalışmamız Brooklyn Film Festival, Mansiyon Ödülü aldı.

2015   

Senaryosunu yazıp Yönetmenliğini yaptığım “Su Birikintisi”/"The Puddle" isimli kısa metrajlı film çalışmamız Mumbai Film Festival, Jüri Özel Ödülü aldı.

2012   

Los Angeles Movie Awards, En İyi  Yapım Tasarımı/Best Production Design,  “Bir Avuç Deniz” Yön.Leyla Yılmaz, Yapım Tasarımcısı:  Serdar Yılmaz,  USA

2010   

Senaryosunu yazıp Yönetmenliğini yaptığım “Merdiven”/“Stairs” isimli kısa metrajlı film çalışmamız  Oregon Film Festival Kısa Film Yarışmasında Kısa Film Dalında Altın  Madalya aldı.

2010   

Senaryosunu yazıp Yönetmenliğini yaptığım “Merdiven”/“Stairs” isimli kısa metrajlı film çalışmamız  Yosemite Film Festival Kısa Film Dalında Altın  Madalya aldı. (Silver Sierra Winner), USA

2008

Alexandria Film Festivali, Sanatsal Görüntü Ödülü/Best Artistic Look, 

“Cenneti Beklerken”/“Waiting for Heaven”, Mısır

 

 

Ulusal Festivallerden Aldığı Ödüller 

 

2017

Sanat Yönetmenliğini yapmış olduğum “Körfez” isimli uzun metrajlı film çalışmamız 24. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı.

2018   

Sanat Yönetmenliğini yapmış olduğum “Körfez” isimli uzun metrajlı film çalışmamız İstanbul Film Festivali’nde, Jüri Özel Ödülü aldı.

2015   

Senaryosunu yazıp Yönetmenliğini yaptığım “Su Birikintisi”/"The Puddle" isimli kısa metrajlı film çalışmamız İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali, En İyi Deneysel Film Ödülü aldı.

2009   

Adana Altın Koza Film Festival, En İyi Sanat Yönetmeni, “Gölgesizler”

2007    Ankara Film Festivali, En İyi Sanat Yönetmeni, “Cenneti Beklerken”

2007   

Adana Altın Koza Film Festival, En İyi Sanat Yönetmeni, “Cenneti Beklerken” 

2007   

Adana Altın Koza Film Festival, En İyi Sanat Yönetmeni, “Sis ve Gece”

bottom of page