top of page

Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi

Eylül

30

Tarihler: 30 Eylül - 2 Ekim

Toplam Süre: 3 Gün - 36 Saat

Sabah 09.00 - Akşam 21.00

20 kişi ile sınırlıdır.

Atölye her seviyeden oyunculara açıktır.

3 gün 36 saat süren atölye her seviyeden oyuncuya açık. Hatta film yönetmenlerine de uygun bir atölye. Katılımcılar; Birçok profesyonelin oyuncu koçu Umut Kırcalı, Oscar Akademisi üyesi yapımcı Zeynep Atakan, oyuncu Gizem Erman Soysaldı ve yönetmen Hüseyin Karabey ile kendilerine bir audition sahnesi gönderilmesiyle başlayan ve sinema setinde biten sürecin simülasyonunu gerçekleştiriyorlar. Üstelik katılımcılara, yönetmen Hüseyin Karabey ile çektikleri sahnenin ses, renk ve kurgusu yapılarak demoreel hazırlanıyor. Atölye yönetmen ve yapımcılara da açık. Oyuncu seçimi, oyuncu yönetimi, oyuncudan en iyi performansı elde etme ve oyuncuların dünyasıyla ilgili birçok şeyi öğrenebilmeleri, sektör bileşenlerini tanıyabilmeleri için yönetmen ve yapımcılara sınırlı bir kontenjan ayırdık. Atölye boyunca Zeynep Atakan moderatörlüğünde/ ev sahipliğinde sektörün ileri gelen cast direktörleri, yönetmenleri ve oyuncuları katılımcılarla buluşacak, tanışacak ve onların performanslarını izleyecek.

EĞİTMENLER

ZEYNEP ATAKAN

İstanbul doğumlu Zeynep Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 1986-1999 yılları arasında reklam filmi sektöründe her alanda çalıştı ve yapımcı olarak uzmanlaştı. 1994 yılından itibaren çalışmalarına kurucu or tağı olduğu şirket ile devam etti. 1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu. 2010 yılında Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü kazandı. Atakan aynı yıl sinema alanında gençlere deneyim ve bilgi aktarmayı hedefleyen YAPIMLAB ATÖLYELERİNİ oluşturdu. Öncelikle Avrupa ve tüm dünyadaki görsel-işitsel alanda üretim yapan kadınların fırsat eşitliğini amaçlayan Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı (European Women Audiovisual Network)’nın halen başkan yardımcısıdır. 2014 yılında Atakan, Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görüldü ve yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu, festivalin en prestijli ödülü olan 67. Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazandı. Ayrıca 2014 yılında Zeynep Atakan, Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum’u başlattı ve 2018 yılına kadar direktörlüğünü yaptı. Avrupa Film Akademisi’nin yeni bir projesi olan ‘Genç İzleyici Ödülü’ çalışmasının Türkiye bölümünü organize etmektedir. Zeynep Atakan, aynı zamanda Sabancı Vakfı tarafından oluşturulan Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmenidir. Atakan, Oscar Akademisi, Avrupa Film Akademisi ve Asya Film Akademisi üyesidir.

 

HÜSEYİN KARABEY:

1970 İstanbul doğumlu. Kısa filmleri ve belgeselleri uluslararası birçok ödül kazandı. Oyuncu yönetimini öğrenmek için uzun yıllar tiyatrolarla çalıştı. Bunlardan başlıcaları Genco Erkal, Julide Kural, Mahir Günşıray’dır. Yine beden dili kullanımını öğrenmek için Zeynep Tanbay ve Pina Bausch ile çalıştı. Bu 4 yıllık süreçte tiyatro ve dans üzerine birçok film çekti.

 

İlk uzun metrajlı filmi “Gitmek” galasını 37. Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve  6. New York Tribeca International Film Festivali'nde “En iyi yönetmen” ödülü kazandı. “Gitmek” filmi 30’dan fazla uluslararası film festivaline katıldı ve birçok ödül kazandı. Dünya Prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan “Sesime Gel” yönetmenin ikinci uzun metraj filmidir. Birçok uluslararası festivale katılan film, İstanbul Film Festivali, Milano Film Festivali ve Mardel Plata Film Festivali’nden seyirci ve en iyi film ödülleri dahil birçok ödülle döndü.

 

 

UMUT KIRCALI:
Studio Oyuncuları’nda Şahika Tekand yürütücülüğünde oyunculuk ve sanat eğitimi aldı. 2003-2010 yılları arasında Studio Oyuncuları bünyesinde oyuncu, eğitmen ve yönetmen olarak, 2010 yılında Attis Theatre bünyesinde oyuncu olarak görev aldı, birçok yurt içi ve yurt dışı festivale katıldı.

Yönetmenliğini yaptığı 3-2-1000 oyunu 2009 yılında Studio Oyuncuları bünyesinde sahnelendi ve 2010 yılında Kerem Yılmazer ‘Genç Yetenek’ ödülüne layık görüldü.

2012 yılında Entropi Tiyatro ile ‘Açık Pencere’ projesini sahneledi.

2004-2017 yılları arasında, Performatif Oyunculuk Yöntemi, Temel ve İleri Oyunculuk, Kamera Önü Oyunculuk, Oyuncu Yönetimi üzerine dersler verdi, film ve televizyon projelerinde birçok oyuncunun oyuncu koçluğunu yaptı.

Halen tiyatro çalışmalarını sürdürmekte, atölye yürütücülüğü ve oyuncu koçluğu yapmaktadır.

 

 

 

GİZEM ERMAN SOYSALDI

4 Şubat 1984’de İzmir’de doğdu.

14 yaşında profesyonel olarak tiyatroya başladı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. 

Şahika Tekand Studio Oyuncuları'nda oyunculuk eğitimi aldı. 

2008’den beri İstanbul’da Zeynep Günsür’ün sanat yönetmenliğindeki ‘Hareket Atölyesi’nde doğaçlama dans ve beden üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Uluslararası tiyatro ve dans festivallerinde sahneye çıkmıştır. ‘aHHval, Kül-Kadın, Ruhiye, İadesiz Taahhütsüz, Açık Pencere, Julie, Asiye Nasıl Kurtulur, Kadınlar da Savaşı Yitirdi’ yer aldığı oyunlardan bazılarıdır.

2011'de başladığı sinema kariyerinde ‘İstanbul Aku Datang, F Tipi Film, Sürgün, Fremdkörper, Güzelliğin Portresi’ filmlerinde rol aldı. Hüseyin Karabey'in yönettiği ‘İçerdekiler’ filmi ile 25. Adana Film Festivali'nde 'Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü, ardından 24. Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı. Aynı zamanda filmin ortak yapımcılarından biridir.

Televizyonda en son 'Arka Sokaklar' dizisinde yer aldı. 2014-2016 yılları arasında 'Tel Dolap' programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Ardından ' Teldolap Bir Kavanoz Mucize' adlı kitabı Remzi Yayınevi'nden yayınlandı.

2016 yılında Hüseyin Karabey ile AsiFilm Atölyeleri'ni kurdu. ‘Sinema Bize İyi Gelecek, Film Geliştirme ve Kamera Önü Oyunculuk’ atölyelerinin içerik tasarımını ve koordinatörlüğünü yürütmektedir. 

2019 yılında ilk kez düzenlenen 'Beşkapılarda 5 Gece, Phokai Bağımsız Film Günleri’nin sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında yaratıcı süreçlere devam etmektedir.

Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi

Geçen Dönem Çalışmaları

MWUQ9498
FISU0560
IMG_9032
IMG_9024s
061A0173
IMG_9035
IMG_9030
EQLZ0683
DKLL6259
MDCS5074
CVOK5618
IMG_9035
IMG_9030
EQLZ0683
DKLL6259
MDCS5074
bottom of page