top of page

Gizem Erman Soysaldı

4 Şubat 1984’de İzmir’de doğdu. 14 yaşında profesyonel olarak tiyatroya başladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi.  Şahika Tekand Studio Oyuncuları'nda oyunculuk eğitimi aldı. 2008’den beri İstanbul’da Zeynep Günsür’ün sanat yönetmenliğindeki ‘Hareket Atölyesi’nde doğaçlama dans ve beden üzerine çalışmalar yapmaktadır. 

Uluslararası tiyatro ve dans festivallerinde sahneye çıkmıştır. ‘aHHval, Kül-Kadın, Ruhiye, İadesiz Taahhütsüz, Açık Pencere, Julie, Asiye Nasıl Kurtulur, Kadınlar da Savaşı Yitirdi’ yer aldığı oyunlardan bazılarıdır.

2011'de başladığı sinema kariyerinde ‘İstanbul Aku Datang, F Tipi Film, Sürgün, Fremdkörper, Güzelliğin Portresi’ filmlerinde rol aldı. Hüseyin Karabey'in yönettiği ‘İçerdekiler’ filmi ile 25. Adana Film Festivali'nde 'Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü, ardından 24. Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı. Aynı zamanda filmin ortak yapımcılarından biridir.

Televizyonda en son 'Arka Sokaklar' dizisinde yer aldı. 2014-2016 yılları arasında 'Tel Dolap' programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Ardından ' Teldolap Bir Kavanoz Mucize' adlı kitabı Remzi Yayınevi'nden yayınlandı.

2016 yılında Hüseyin Karabey ile AsiFilm Atölyeleri'ni kurdu. ‘Sinema Bize İyi Gelecek, Film Geliştirme ve Kamera Önü Oyunculuk’ atölyelerinin içerik tasarımını ve koordinatörlüğünü yürütmektedir. 

2019 yılında ilk kez düzenlenen 'Beşkapılarda 5 Gece, Phokai Bağımsız Film Günleri’nin sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında yaratıcı süreçlere devam etmektedir.

bottom of page